چه هارد دیسکی نخریم .!!

متن کامل
                                           
      وقتي براي خريد يك هاردديسك به بازار مي‌رويد، محصولاتي وجود دارند كه بايد با دقت كامل از آن‌ها فاصله بگيريد. در اين بخش به معرفي هاردديسك‌هايي مي‌پردازيم كه نبايد بخريد.شركت‌هاي توليدكننده براي توليد هاردديسك‌ها از فرآيندهاي خودكارسازي شده‌اي استفاده مي‌كنند كه محصول نهايي به‌دست آمده از اين خطوط توليد داراي ويژگي‌ها و مشخصات خاصي بوده و سطح معيني از عملكرد و امنيت اطلاعات را براي شما تضمين مي‌كند. اما شما در بازار با محصولاتي مواجه مي‌شويد كه به‌رغم شباهت كامل، نمي‌توانند همين سطح از كارآيي را در اختيارتان بگذارند. 
اين محصولات عمدتا در يكي از سه گروه زير قرار مي‌گيرند:
        1-هاردديسك‌هايي كه در هر مرحله از خط توليد نتوانسته‌اند آزمون‌هاي مربوطه را پشت سر بگذارند و به‌عنوان يك محصول معيوب از خط توليد خارج يا اصطلاحات Pulled شده‌اند. اين محصولات هرگز كارخانه را ترك نكرده‌اند. با اين‌حال بر حسب ايراد شناسايي شده، كارخانه مي‌تواند اشكالات تعدادي از اين محصولات را خارج از خط توليد اصلي برطرف نموده و آن‌ها را به شرايط كاري برساند. توليدكنندگان محصولات به‌دست آمده از اين فرآيند را نيز به خريداران خاصي كه براي كاربردهايي مانند سيستم‌هاي نمايشگاهي يا دمو از آن‌ها استفاده مي‌كنند مي‌فروشند. البته اين گروه غالبا فاقد برچسب واقعي و شماره سريال توليدكننده هستند زيرا شركت‌ها ترجيح مي‌دهند اعتبار برند خود را با چنين محصولاتي به خطر نيندازند که البته در ایران چاپ و نصب این برچسب ها به صورت تقلبی برای افراد سودجو امکان پذیر است.
          2- هاردديسك‌هايي كه كارخانه را ترك مي‌كنند اما در مسير تحويل به مشتريان دچار حادثه مي‌شوند يا توسط مشتريان OEM در تست‌هاي اوليه به‌عنوان هاردديسك‌هاي معيوب شناسايي مي‌شوند. همچنين ممكن است خود شركت در يك سري از محصولاتش متوجه ايراد خاصي شده و از نمايندگان درخواست كند تا محصولات مورد نظر را به كارخانه عودت دهند. اين محصولات هرگز به‌دست كاربر نرسيده و مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. شركت توليدكننده پس از دريافت اين درايوها آن‌ها را مجددا تحت آزمايش قرار داده و در صورت امكان به وضعيت عملياتي برمي‌گرداند. البته در اين بين محصولاتي نيز وجود دارند كه عملا با کاهش توقع نياز به دستكاري خاصي ندارند (مثلا حافظه کش آن به جای 8 مگ 2 مگابایت است و یا به دلیل کارنکردن یکی از هد ها بخشی از ظرفیت آن کم شده است برای مثال ظرفیت مندرج بروی آن 1 ترابایت است اما 750 گیگابایت ظرفیت دارد). در نهايت، بخشي از محصولات اين گروه كه همچنان قابل استفاده هستند نيز تحت عنوان هاردديسك‌هاي Recertified به بازار خاص خود فرستاده مي‌شوند.
          توجه داشته باشيد كه هيچيك از اين سه گروه به‌عنوان يك ابزار ذخيره‌سازي براي كاربردهاي استاندارد توسط كارخانه به بازار برگردانده نمي‌شود و همانطور كه گفتيم تنها براي كاربردهاي موقتي و ذخيره‌سازي اطلاعات معمولي و بدون حساسيت كاربرد دارند. از سوي ديگر اين محصولات با كسر قابل توجهی از قيمت واقعی محصولات استاندارد روانه بازار مي‌شوند و همين موضوع افراد سودجو را وسوسه مي‌كند تا با ارايه محصولات برگشتي به‌عنوان درايوهاي استاندارد، سود كلاني نصيب خود نمايند. اين موضوع به‌خصوص در مورد هاردديسك‌هاي تخصصي چشمگيرتر است.
        براي اجتناب از خريد اين گونه درايوها كافي است به چند نكته ساده توجه كنيد. هميشه هاردديسك مورد نياز خود را با يك گارانتي معتبر خريداري كنيد. همچنين، شركت‌هاي توليدكننده هاردديسك در سايت‌هاي خود به‌شما امكان مي‌دهند كه با وارد كردن سريال درايو مورد نظر خود نه تنها از صحت مشخصات آن، بلكه از مواردي مانند تاريخ توليد، Refurbishبودن، Pulled بودن و بقيه جزيياتي كه مي‌توانند اصالت آن را ثابت كنند، اطمينان حاصل نماييد. در عين حال شما مي‌توانيد از طريق يك تماس ساده با شركت ارايه كننده ضمانت هاردديسك، از اصالت كارت گارانتي و شرايط آن مطمئن شويد. توجه داشته باشيد كه به‌خصوص در مورد هاردديسك‌ها اين حساسيت تنها به حفاظت از بودجه‌اي كه براي خريد درايو مي‌پردازيد مربوط نمي‌شود، بلكه اطلاعاتي كه در آينده قرار است روي اين درايو ذخيره شوند مي‌توانند براي يك شخص يا يك مجموعه جنبه حياتي داشته و بيش از صدها يا هزاران برابر قيمت يك هاردديسك ارزش داشته باشند.
با سپاس 
مصطفی مقصودی
1394/03/15
تعداد بازدید: 3691
سایر اطلاعات
برای اطلاعات بیشتر به لینک مقابل مراجعه کنید: www.tei.ir/newsdesk_info.php/newspath/11/newsdesk_id/19

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×