افزایش امنیت وایرلس

متن کامل

     استفاده همه گیر و روزافزون از خدمات اینترنت بر روی تجهیزات هوش‌مند و کامپیوترهای خانگی، اهمیت توجه به نکات امنیتی را بیش از پیش نمایان کرده است. یکی از نقاط آسیب­‌پذیر در استفاده از اینترنت، تامین امنیت ارتباط وایرلس مودم یا همان CPE با سایر تجهیزات است. هرگونه کاستی در این زمینه افزون بر ایجاد امکان مصرف ترافیک مشترک، توسط افراد دیگر، پی‌آمدهای امنیتی نیز در پی خواهد داشت. برای مثال چنان‌چه امنیت وایرلس مودم شما به قدر کافی تامین نشده باشد، هکرها و سودجویان اینترنتی به سادگی می‌توانند به اسناد خصوصی شما دست‌رسی پیدا کنند یا از اینترنت­ شما در فضای مجازی سواستفاده کنند. در این شرایط چنان‌چه با استفاده از اینترنت شما فعالیت غیرمجازی صورت گرفته باشد، شما به عنوان مالک سرویس، مسئولیت قانونی این فعالیت را بر عهده خواهید داشت.

 

برای بالا بردن ضریب امنیت وایرلس مودم خود نکات کلیدی زیر را در نظر بگیرید:

 

1-کلمه عبور وایرلس خود را در دوره‌های مشخص تغییر دهید. برای آشنایی با نحوه انجام این کار از این راهنما استفاده کنید.

2-یک کلمه عبور مناسب باید پیچیدگی داشته باشد. یعنی طول آن حداقل ده کاراکتر متشکل از ترکیب حروف بزرگ   (  A , B , C) و... و کوچک  ( a , b , c ) و ... و اعداد و نمادها  (@،%،_،# و...) باشد. در غیر این صورت به سادگی قابل هک شدن خواهد بود.

3-در صورتی که از گوشی­‌ها و لپ­‌تاپ­‌های قدیمی استفاده نمی­‌کنید، حتما از WPA2 PSK برای تنظیمات امنیتی وایرلس خود استفاده کنید.

4-مودم‌های وایرلس دارای قابلیتی به نام WPS هستند. این قابلیت با وجود محاسن بسیار، معایب امنیتی نیز دارد که می‌تواند موجب ناامنی ارتباط وایرلس شما شود. توصیه می‌شود حتما آن را در حالت غیرفعال نگاه دارید. در غیر این صورت وایرلس مودم شما به سادگی قابل هک شدن خواهد بود.

5-در قسمت MoreAP در تنظیمات وایرلس مودم سه گزینه وجود دارد، از غیر فعال بودن هر سه گزینه اطمینان حاصل کنید.

6-کلمه عبور یعنی همان  رمز ورود به تنظیمات مودم  (Modem Config) را حتما تغییر دهید و چیزی انتخاب کنید که به سادگی قابل حدس زدن نباشد. به خاطر داشته باشید استفاده از شماره تلفن همراه،کد ملی و دیگر کدهای قابل پیش‌بینی از جمله مواردی‌ست که ضریب امنیت را کاهش می‌دهد.

7- هر قطعه از اجزای Wireless، دارای یک شناسه منحصر به فرد است که آدرس فیزیکی یا Mac Address نام دارد. نقاط دستیابی و مسیریابی، Mac Address تمام دستگاه هایی که به آن وصل هستند را در خود دارد.توسط این ویژگی می توان MAC Address دستگاه هایی که می خواهیم به شبکه وصل شوند را وارد مودم کنیم و فقط این دستگاه ها توانایی برقراری ارتباط را دارند. فقط توجه داشته باشید این  ویژگی آنقدر که به نظر می رسد قدرتمند نیست و هکر ها به راحتی می توانند Mac Address ها را جعل کنند. 

8-و در آخر زمان‌هایی که به اینترنت نیاز ندارید، مودم‌تان را خاموش نگه‌دارید. با این کار افزون بر صرفه‌جویی در مصرف برق، ضریب امنیت ارتباط وایرلس خود را افزایش می‌دهید.

                   مصطفی مقصودی

تعداد بازدید: 3713
سایر اطلاعات
برای اطلاعات بیشتر به لینک مقابل مراجعه کنید: www.tei.ir/newsdesk_info.php/newspath/16/newsdesk_id/16

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×